Zajištění financování Vaší nemovitosti

Zajišťujeme a porovnáváme nabídky na trhu a vybíráme společně tu "nej" možnost financování nemovitosti právě pro Vás dle Vašich požadavků a potřeb.

Financovat bydlení úvěrem lze 4 způsoby: hypotékou, úvěrem ze stavebního spoření, spotřebitelským úvěrem nebo hotově. Úroková sazba přitom není jediným parametrem, podle kterého se rozhodnout. Záleží i na délce fixace, garantované úrokové sazbě, době splácení nebo dalších podmínek úvěru.

Hypotéka

Hypotéka je účelová půjčka na bydlení. K čerpání prostředků je nutné zastavit nemovitost ať tu, kterou žadatel kupuje, nebo jinou. Přestože úrokové sazby hypoték nepatrně vzrostly, stále jsou v porovnání s dobou po poslední finanční krizi velmi nízko. Průměrná úroková sazba hypoték je nyní 2,99 %. Dobu splácení lze rozložit až na 40 let. Tím se sníží splátka a rodinný rozpočet neutrpí tolik. Což je mnohdy cennější než to, že ve výsledku klient zaplatí bance více peněz.

Hypotéka lze využít na:

  • Koupi bytu, rodinného domu nebo stavebního pozemku
  • Výstavbu domu
  • Rekonstrukci
  • Modernizace
  • K vypořádání dědictví nebo společného jmění manželů
  • Ke koupi investiční nemovitosti

Fixace úrokové sazby u hypotéky není žádná věda. Standardně se úroková sazba zafixuje na určité období, kdy nepodléhá aktuální situaci na finančním trhu ani se nijak nehýbe.

Potřebuji 100% hypotéku

V říjnu 2018 přišla dvě nová pravidla poskytování hypoték DTI a DSTI, zároveň mohou banky poskytovat úvěry jen do 90 % hodnoty zástavy. ČNB tím chtěla zklidnit trh a snížit riziko exekucí v budoucnosti, až se úrokové sazby znovu vyšplhají na normální hladinu. Tím se financování bydlení poměrně zkomplikovalo.

Aktuálně musí mít žadatel na účtu alespoň 20 % ceny nemovitosti. I když je ale nemá, řešení tu je. Pořízení bydlení lze řešit kombinací hypotéky například se stavebním spořením, ve kterém je již něco naspořeno. Až do 800 000 korun nebude spořitelna vyžadovat zástavu nemovitosti.Druhou možností je vzít si nezajištěný úvěr na člověka, který není žadatelem nebo spolužadatelem o hypotéku. Například někoho z rodiny.

Nezajištěný úvěr musí pokrýt celých 20 % ceny nemovitosti. Typicky jde o úvěr ze stavebního spoření. Až do 800 000 nebude spořitelna vyžadovat zástavu nemovitosti.

Úvěr ze stavebního spoření

Druhá možnost, jak financovat bydlení, je prostřednictvím stavební spořitelny. Ty mnohdy nabízejí velmi atraktivní úrokovou sazbu od 2,14 %.

KDYŽ žadatel nemá stavební spoření...nevadí :)

Pokud si žadatel sjednal stavební spoření čerstvě, může zažádat o tzv. překlenovací úvěr. Spořitelna poskytne úvěr maximálně do výše cílové částky, kterou žadatel zvolil v momentě, kdy si sjednával spoření.

Během této fáze splácí úrok a zároveň dává pravidelnou úložku na účet stavebního spoření. Z našetřených peněz plyne žadateli státní podpora a zhodnocení vkladu. Úrokovou sazbu lze sjednat na celou dobu trvání stejnou nebo jen určitý čas jako v případě hypoték.

Do řádného úvěru ze stavebního spoření se úvěr přehoupne po splnění dvou podmínek:

  1. naspoření 40 % cílové částky
  2. uplynutí 2 let a více od založení stavebního spoření

Spotřebitelský úvěr

Spotřebitelské úvěry se hodí spíše k rekonstrukci apod. Patří totiž vzhledem k vysokému úroku k té nejméně vhodné variantě financování. Navíc se spotřebitelské úvěry sjednávají ve srovnání s hypotékou na krátkou dobu. Splátka je pak vysoká. Na druhou stranu žadatel nemusí zastavovat nemovitost. Tento úvěr se hodí spíše na financování nákupu spotřebičů či drobné rekonstrukce...a pod.

Hypotéka bez prokazování příjmu

Hypotéka, která je založena na poskytování úvěru bez této administrativy a sdělování citlivých dat. Tato výhoda je vykoupena o něco vyšším úrokem než u běžné hypotéky. Nebudete tedy muset prokázat svůj příjem, ale z hlediska RPSN, úroků a celkového přeplacení bude dražší. Je však vhodná pro ty, kteří svůj příjem nechtějí nebo nemohou uvádět.

Shrnutí

Ideální varianta financování bydlení je vlastními prostředky. Situace ale není černobílá a nabízí se ještě jeden pohled na věc. Dnes, když jsou úrokové sazby hypoték nízko, vyplatí se i tak vzít hypotéku. Růst ceny nemovitosti předčí úroky na hypotéku a zbytek zůstane majiteli jako zisk.

Hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření? Jste–li na začátku a hledáte, jak výhodně financovat bydlení, nebo už úvěr máte a chystáte se refinancovat? 

Rádi Vám s rozhodováním pomůžeme :)  Jsme tu pro Vás...

 

Veronika Čerňanská

mob.: +420 722 433 729

e-mail: info@vermarkop.cz

 

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---slider---

slider

Social